AB, 10 ülkeye seyahat kısıtlamalarını kaldırdı

AB, 10 ülkeye seyahat kısıtlamalarını kaldırdı
02 Temmuz 2021, 09:29
Avrupa Birliği (AB), seyahat kısıtlamalarının kaldırılabileceği ülkeler listesini güncelledi.

Avrupa Birliği Konseyi, 'zorunlu olmayan' seyahatler için uygulanan kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasının 'tavsiye edildiği' ülkeleri içeren liste yenilendiğini açıkladı.

Yeni güncellemeye göre; Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Brunei, Kanada, Ürdün, Karadağ, Katar, Moldova ile Suudi Arabistan'a yönelik seyahat kısıtlamaları kaldırıldı.

Listede daha önce Arnavutluk, Avustralya, İsrail, Japonya, Lübnan, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Ruanda, Sırbistan, Singapur, Güney Kore, Tayland ve ABD ile Hong Kong, Macao ve Tayvan bulunuyordu. Ayrıca AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde Çin'e de sınırlar açık olabilecek.

AB'nin listesi, üye ülkeler için tavsiye niteliği taşıyor ve bağlayıcılığı bulunmuyor.

Listede yer almayan ülkelere kısıtlama devam edecek

Listedeki ülkelerden AB'ye turistik seyahatlere izin verilirken, yolculara test ve karantina gibi bazı tedbirler uygulanabiliyor. Listede yer almayan ülkelere AB ülkelerinin seyahat kısıtlamaları devam edebilecek.

AB, geçen yılın mart ayında salgının yayılmasını engellemek için 27 üye ülkenin yanı sıra Schengen bölgesinin parçası olan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'ye zorunlu olmayan seyahatlere kısıtlamalar getirmişti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha