9 günlük tatil kararı rezervasyonları hızlandırdı

9 günlük tatil kararı rezervasyonları hızlandırdı
08 Haziran 2023, 10:30
Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması turizmcileri sevindirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarıldığını açıklaması, turizmcileri sevindirdi. Son yıllarda fiyatların artması nedeniyle yerli turistten umduğunu bulamayan turizmciler, bayram için rezervasyonları almaya başladı.

Kavaloğlu: Bayramda Antalya'da yüzde 100 doluluk olur

Dünya'dan Mehtap Halıcı'ya değerlendirmelerde bulunan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu Kurban Bayramı’nda özellikle Antalya’da doluluğun yüzde 100’ü bulacağını söyledi. Kavaloğlu, “Sınavlar bitmiş olacak, tatil başlayacak. Ülkenin siyasi konjonktürü belirlendiği için belirsizlik de ortadan kalktı." dedi.

Perçin: Bayram çok yoğun geçecek

Artık insanlar tatil düşünmeye başlayacak” dedi. Yaz sezonunun yabancıların yanı sıra okulların tatile girmesi ve bayram tatili dolayısıyla Türk misafirlerin de gelmesiyle çok yoğun olacağını dile getiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Rıza Perçin, “Bayram tatilinin başlamasıyla iç turizm daha da hareketlenecek ve Akdeniz-Ege bandı çok yoğun olacak. Yüzde 100'e yakın doluluk bekliyoruz” dedi.

Bayramda şehir otelleri daha sakin olacak

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin de bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasını memnuniyet verici olarak yorumladı. Bu tatilin sakin başlayan turizm sezonunu hareketlendireceğini söyleyen Eresin, “Kıyı bölgelerde yerli turist açısından turizm hareketi hızlanacak. Kıyılarda doluluklar yüzde 70-80’leri bulabilir” diye konuştu.

Şehir otellerinde ise yerli tatilci açısından her zaman olduğu gibi bayram döneminin sakin geçmesini bekleyen Eresin, “İstanbul başta olmak üzere şehir otellerinde ağırlıklı Körfez ve Ortadoğu’dan misafirlerimizi ağırlamayı umuyoruz” dedi.

Son dakika sıkıntıları olabilir

TatilSepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, Kurban Bayramı tatil süresinin 9 güne çıkarılmasının, turizm bölgelerinde talep ve rezervasyonlarda bir miktar artış olacağını öngördü.

Karayal’a göre, bayram tatili okulların zaten kapalı olduğu döneme denk geldiği için, önceki bayramlar gibi çok ciddi bir talep artışı olmayacak. Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran da tatilin 9 gün olmasının sektöre olumlu yansıyacağını söyledi.

Ancak son dakika birleştirmelerine yönelik bir eleştirisi olan Onaran, “Dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde bayramların köprü yani birleşip birleşmeyeceği kurallı olarak belirlenmiş durumda, insanlar da buna göre çok önceden tatillerini ayarlamış oluyorlar” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha