80 euroyu buldu, sıra Paskalya'da

80 euroyu buldu, sıra Paskalya'da
03 Nisan 2019, 14:53
Türk turizminde yaşanan hareketlilik İstanbul otellerinin yüzünü güldürdü.

Uzun süredir Ortadoğulu turistle otellerini dolduran turizmciler, Avrupalılar'ın yeniden dönmesiyle birlikte hem doluluk hem de fiyatlarını yüzde 20 artırdı. Sabah'tan Betül Alakent'e konuşan turizmciler Martta bir önceki yılın aynı dönemine göre doluluk oranlarının yüzde 80'e yaklaştığını gelirde de üç haneli rakamları görmeye başladıklarını belirtti.

Mart'ta 80 euroyu buldu

İstanbul Turizm Derneği Başkanı (ISTTA) İbrahim Halil Korkmaz, İstanbul'da martta, özellikle turistik bölgelerdeki otellerin yüzde 80 dolulukları yakaladığını belirterek, "Son üç yıldır İstanbul Ortadoğulu turiste hizmet veriyordu. Şimdi Avrupalı geri döndü. Bunun yanı sıra Uzakdoğulu turistte de gözle görülür bir artış var. Pazar çeşitliliği doluluğun yanı sıra fiyatları da artırdı. Martta ortalama oda fiyatı 80 euroyu buldu" dedi.

110 euroya kadar çıkıyor

Oda fiyatlarının ortalama 75 ila 110 euro arasında değiştiğini aktaran turizmciler Nisanda Avrupa'nın Paskalya Bayramı'nı kutlayacağını bu dönemde Türkiye rezervasyonlarının arttığını ve dolulukların yüzde 90'ları bulacağını kaydetti.

Paskalya daha da artıracak

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin de, nisan ayının Paskalya dönemi olduğunu belirterek, "Bu dönemde Yunanistan, İtalya, İspanya gibi Avrupa ülkeleri ve Latin Amerika'dan önemli bir hareket gözlemliyoruz. Dolayısıyla doluluk oranlarının daha da yükseleceğini öngörüyoruz" diye konuştu. Eresin, bu ay devreye girecek olan İstanbul Havalimanı'nın turizmde orta ve uzun vadede büyük bir potansiyel oluşturacağını ifade etti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha