700 gündür kapalı olan ülke aşılı turistlere sınırlarını açıyor

700 gündür kapalı olan ülke aşılı turistlere sınırlarını açıyor
21 Şubat 2022, 09:28
Avustralya yabancı turistlere kapılarını 700 gün sonra açıyor.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, COVID-19 vakalarının yayılmaya başlamasıyla vatandaşlar ve daimi oturma izni olanların dışındakilere Mart 2020’de kapattıkları ülke sınırlarının yarın yeniden açılacağını duyurdu.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, düzenlediği basın toplantısında yaklaşık 700 gündür kapalı olan ülke sınırlarının, COVID-19 aşının çift dozunu yaptıran ziyaretçilere yeniden açılacağını söyledi.

Pazartesi günü sınırların açılmasıyla uluslararası ziyaretçileri Avustralya'ya dönmeye çağıran Başbakan Morrison, dünyanın farklı ülkelerinden Avustralya'ya gelmek için yaklaşık 1,2 milyon kişinin vize aldığını söyledi.

Önümüzdeki 24 saat içinde Avustralya'ya 56 uçağın ineceğini ve bunun sonraki günlerde artacağını belirten Morrison, “Dünyanın dört bir yanındaki turistlere mesajım şudur. Çantalarınızı toplayın ve hayal edebileceğiniz harika deneyimlerden birini yaşayın. Ve paranızı yanınızda getirmeyi unutmayın çünkü harcayacak çok yer bulacaksınız.” ifadelerini kullandı.

İlk COVID-19 vakasının 25 Ocak 2020’de kaydedildiği Avustralya’da vaka sayıların yükselişe geçmesiyle alınan tedbirler kapsamında, ülke sınırları Avustralya vatandaşları ve daimi oturma izni olanların dışındaki yabancı ülke vatandaşlarına 2020 Mart sonunda kapatılmıştı.

Zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasağı, olağanüstü hal ve tam kapanma gibi sıkı tedbirlerle mücadelenin yürütüldüğü ülkede, yurt dışındaki Avustralya vatandaşları ve daimi izni olanların geri dönüşüne de aylık kota sınırlaması getirilmişti.

Son 24 saatte 33 kişi daha hayatını kaybetti

Avustralya Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saatte 33 kişinin daha COVID-19’dan hayatını kaybetmesiyle ülke genelinde virüsten ölenlerin sayısı 4 bin 913’e yükseldi.

Halen 218 binden fazla aktif vakanın bulunduğu ülkede, hastanedeki 2 bin 734 COVID-19’lu hastadan 267’si yoğun bakımda bulunuyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha