'7 bin otel yatağı var, 15 gündür kimseye yardımcı olamıyoruz'

'7 bin otel yatağı var, 15 gündür kimseye yardımcı olamıyoruz'
05 Kasım 2021, 12:06
Turistlerin gözdesi kentte oteller hınca hınç doldu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli turizm noktalarından biri olan Antik kent Mardin'de pandemiye rağmen otellerde doluluk oranı yüze 90'ın üstünde bir oranı yakaladı.

Mardin'de yer olmadığı için Diyarbakır'da konaklıyorlar

Ancak kimi turistler Diyarbakır'da konaklayıp Mardin'e günübirlik gelip dönüyorlar.

Mardin Merkez Artuklu İlçe Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, Mardin'deki otel doluluk oranından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tutaşı, Bundan daha güzel bir duygu olmaz. 2019da da üç buçuk milyon turist ağırladık burada. Hedefimiz 5 milyon turistken pandemiden dolayı durdu. Ama son 2 aydır gördüklerimiz bizi fazlasıyla umutlandırdı. Böyle giderse bizim seneye hedefimiz 6 milyon turist olacak. İlimizde yaklaşık 7 bin yatak var. Son 15 gündür hiç kimseye yardımcı olamıyoruz. Eş dost arıyor. Türkiye'nin her tarafından Mardin'e gelmek isteyenler o kadar çok ki artık Diyarbakır'da yer ayırtmaya başladık. Sadece Merkezde demeyeceğim. Bunun Midyat'ı da var. Savuru da öyle, her tarafta bir yoğunluk var. Bu da bizi mutlu ediyor. Tek dileğim böyle turizmle anılmak. Benim buradan bir çağrım var. Mardin'den göç etmiş büyüklerimize, iş insanlarımıza, Lütfen gelin burada turizm yatırı mı yapın. Burada restoran ve otele ihtiyaç var." dedi.


Mardin Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Özgür Güngör ise Ekim ayında Mardin'deki otellerin doluluk oranlarının yüzde 90'ları bulduğunu ifade etti.

Yorumlar
DericiZade Faruk küçük
07 Kasım 2021, Pazar 07:50
Otel ler dolu diye kaliteyi hizmeti aksatmayin kontrolü elden bırakmayın 86
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha