6 ülkeden gelenlere 'zorunlu karantina'nın kaldırılmasına tepki!

6 ülkeden gelenlere 'zorunlu karantina'nın kaldırılmasına tepki!
28 Haziran 2021, 10:31
İçişleri Bakanlığı'nın 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak kademeli normalleşme genelgesinde 6 ülkeden gelenlere zorunlu karantina uygulamasının kaldırılmasına tepki geldi.

İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının sona ereceği 1 Temmuz'da başlayacak kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ilişkin genelge yayımladı.

Genelgeye göre, Bangladeş, Brezilya, G.Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka'dan gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunanlara yönelik zorunlu karantina uygulamasına 1 Temmuz'da son verilecek.

Afganistan ve Pakistan'dan Türkiye’ye gelen ya da son 14 günde bu ülkelerde bulunanlara yönelik zorunlu karantina süresi 1 Temmuz'dan itibaren 10 güne düşürülecek.

TTB'den tepki!

Türk Tabipleri Birliği (TTB), corona virüste Delta varyantının etkisini artırdığı Hindistan ve çevresinden gelenlere zorunlu karantina uygulamasına son verilmesine tepki göstererek, "Delta varyant sayıları artıyorken kararlar hangi bilimsel kriterlere göre alınmaktadır?" diye sordu. “İngiltere ve Rusya gibi ülkelerden gelenlerde son 72 saat içinde yaptırılan testin negatif olması yeterli görülüyor. Ancak ülkemizin yeni bir tehlike ile karşılaşmaması için özellikle uluslararası seyahatlerde bilimsel önlemlerini artırması gereklidir” önerisini paylaşan TTB, “Hindistan, Nepal, Pakistan vb. ülkelere uygulanan 72 saat içinde PCR testi yaptırılması, test negatif ise 14 gün karantina uygulanması ve tekrar testin negatif olması koşulu ile turist olarak seyahat hakkına sahip olunması, başta Rusya ve İngiltere olmak üzere Delta varyantının yükseldiği her ülke için geçerli olmalı. Aksi takdirde turizm gibi bilimsel olmayan kaygılar uğruna yeni bir dalga ile karşılaşmamız kaçınılmaz olacak” uyarısı yapmıştı.

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha