6 bin kişilik 'tatil' anketinin sonuçları açıklandı

6 bin kişilik 'tatil' anketinin sonuçları açıklandı
13 Mayıs 2020, 10:56
Koronavirüs salgını tedbirlerinin gevşetilmesiyle birlikte otellerde açılış hazırlıkları sürüyor. Türk halkının nabzını ölçmek için yapılan 6 bin kişilik tatil anketinin sonuçları da açıklandı.

Online seyahat platformu tatilsepeti.com’un 6 bin kişi ile gerçekleştirdiği anket, bu yıl tatil yapmayı planlayanların oranı hakkında fikir verirken, salgın sonrası tatil tercihlerindeki yeni trendleri de gözler önüne serdi.

'Tatile giderim' diyenler yüzde 59

Ankete göre; korona riski azalınca bu yıl tatile gitmeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 41'de kalırken, ‘tatile giderim’ diyenler yüzde 59 oldu. Tatile gitmeyi planlayanların yüzde 84'ü yurtiçi, yüzde 4'ü KKTC, yüzde 12'si yurtdışına gitmeyi planladığını belirtti. Turistler hala en çok resort oteli tercih ederken öncelik ise izolasyon oldu. Ankete göre, koronavirüs sonrası izole konaklama tercihlerinde artış gözlendi. Katılımcıların yüzde 51'i otel/resort, yüzde 32'si daha az misafirin konaklayacağı butik otel, yüzde 28'i villa ya da ev kiralama yoluna gidecek.

Yüzde 67'si kendi aracıyla gidecek

Koronavirüs nedeniyle seyahat tercihinde uçak-otobüs yüzde 30'da kalırken, tatilcilerin yüzde 67'si kendi aracıyla, yüzde 3'ü de araç kiralamak suretiyle tatile çıkacağını belirtti. Ankette, tatilcilerin konaklama tercihinde, tesis doluluk oranının yüzde 50 ile sınırlı tutulması, sosyal mesafe kuralı uygulanması ve odaların 24 saat boş bırakılması birinci öncelik olarak yer aldı Tatilcilerin ikinci önceliği ise misafirlerin sağlık raporu dahilinde tesislere kabul edilmesi ve açık büfe yerine kişiye özel ikram oldu.

Tatilcom’un anketinde dikkat çeken noktalardan biri de payı yüzde 8’e çıkan tekne kiralama ve karavana olan talep artışı oldu.(Dünya)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha