500 km gitti hayatının şokunu yaşadı!

500 km gitti hayatının şokunu yaşadı!
09 Ağustos 2019, 08:25
Kurban Bayramı tatili için turistik bölgelerdeki günlük kiralık ev ilanlarına yönelen bazı tatilciler dolandırıcıların ağına düşüyor.

Özellikle çok fazla turistik tesisin yer almadığı ve yerli turistin tercih ettiği Edremit Körfezi'ni kendilerine hedef seçen kötü niyetli kişiler ise ilan sitelerine koydukları sahte ilanlar üzerinden tatil planı yapan vatandaşları tuzağına düşürmeye başladı.

Kapora yollayıp yola çıktı...

Yeni Şafak'tan Kenan Biter'in haberine göre Ayvalık Sarımsaklı'da günlük kiralık ev kiralayan ve ev için 400 TL kapora yollayan ve tatil için yola çıkan Elif K. 500 kilometre yol gidip kendisine atılan konuma yaklaştığında hayatının şokunu yaşadı. Kendisine evi kiralayan ve kapora yolladığı kişilerin telefonlarını kapatması üzerine dolandırıldığını anlayan tatilzede soluğu en yakın polis karakolunda aldı. Yaşananları anlattığında ise polis memurunun aynı şekilde çok sayıda kişinin mağdur olduğunu söylemesi üzerine ikinci bir şok yaşadı.

850 TL ödedim ama sonra ulaşamadım

Aynı bölgede benzer bir mağduriyet yaşan İlyas isimli başka bir tatilci ise başından geçenleri şu sözlerle anlatıyor;

''4 günlük bir ev kiraladım. İrtibat kurduğum işi 2 günlük olan 500 TL'yi peşin olarak vermemi istedi. Hatta tamamını yani 1000 TL'nin tamamını vermem halinde yüzde 15 indirim olacağını söyleyince tamamını 850 TL olarak ödedim. Ancak kiralama yaptığım sitede dolandırıcılar olabileceği hiç aklıma gelmedi. Daha sonra söz konusu kişilere ulaşamadım. Araştırdığımda benim gibi çok miktarda insanın mağdur olduğunu anladım.''

Kapora göndermeden önce yapılması gerekenler

Tüketici birlikleri ise tatil planı yapacak vatandaşları uyarıyor. İnternet ortamında paylaşılan görseller üzerinden kiralama için kapora gönderilmeden çok farklı kanallar üzerinden kiralanacak evin ve paranın yatırılacağı kişinin teyit edilmesi gerektiğini belirten yetkililer, tam emin olduktan sonra yatırılacak kapora tutarının ise bir günü geçmemesi gerektiğini vurguluyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha