50 bin turizm çalışanına iyi haber!

50 bin turizm çalışanına iyi haber!
15 Eylül 2023, 13:41
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, 2023 yılı turizm sezonu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, turizm sezonun uzatılmasının bir çok sektöre olumlu katkısı olacağını söyledi.

Tur operatörleri sezonu uzattı, 50 bin turizm çalışanı kışın 2 ay daha çalışabilecek

İklim şartlarının elverişli olması nedeniyle tur operatörlerinin, sezonu Kasım ayı sonuna kadar uzatma kararı aldığını kaydeden Başkan Güngör, bunun turizmciyi ve turizm sektöründe faaliyet gösteren herkesi mutlu etiğini söyledi.

Sezonun sonuna yaklaşırken yapılan rezervasyonların olumlu olduğunu kaydeden Başkan Güngör, sezon ortasında beklentinin altında kalan rezervasyon sayısı nedeniyle, sezonun uzatılmasının turizmci için umut olduğunu ifade etti.

Güngör, şunları söyledi; “Türkiye’nin bacasız sanayisi olarak değerlendirilen turizmde kapasite ve kalite olarak Manavgat-Side turizm destinasyonu çok önemli bir konumdadır. Manavgat-Side turizm destsinasyonu ülke ekonomisine ciddi anlamda döviz girdisi sağlamaktadır. Turizm sezonunun uzayacak olması nedeniyle sektörde faaliyet gösteren üyelerimiz mutlu oldu.

Sezonun bu şekilde uzaması turizm sektörü ile ilişiği olan tüm sektörleri de olumlu etkiliyor. Tüccar ve esnafın daha fazla iş yapması demek, turizm gelirinin artması, cari açığın kapanmasına, ülkemizin gayri safi milli hasılasındaki turizm sektörünün payının artması demektir. Bu durum aynı zamanda istihdama olumlu yansıyacak kış aylarında turizmde askıya alınan yaklaşık 50 bin kişi 2 ay daha çalışmaya devam edecektir” dedi.

Yorumlar
Ömer doğrusöz
18 Eylül 2023, Pazartesi 10:04
Bu mu iyi haber. Kimse turizm bölgesinde yaşamıyor anlaşılan. Alınan maaş ev kirasına yetmiyor. İyi haber verecekseniz çalışma şartlarının iyileştirilmesinden yada bir maaşla geçinebilmekten bahsedin. Ev kiralarının asgari ücreti geçtiği yerlerde hangi maaşla geçinebileceklerinin haberini yapın. Herkes çift iş yapıyor, sadece karnını doyurmak için. Birikim yatırımı geçtim. Çocuğunu okutabilmek için.
Haydar dursun
18 Eylül 2023, Pazartesi 12:34
Körler sağırlar birbirini ağırlar Haydar yazar Haydar okur. Sözde burası Ajans. Habere bak sezon iki ay uzayacakmış Turizm çalışanına müjde. Turizm çalışanı kimler yani iki ay sezonun uzaması kimlere yarar. Yazarım yayınlanmaz ya doğruya tahammülünüz yok. Turizmden para kazanan kimler onlar sevinir. Hanutçular sevinir hepimiz biliyoruz yazacam sansür yiyecem ???? yani asgari ücret ile çalışan ama asgari çalışma şartlarını saatini bile bilmeyen emekçidenmi bahsediyorsunuz. Yoksa hanutçuluk yapan acente ve rehberlerdenmi kimler sevinecek? Gene gitti bizi yorum Haydar süs garı.
Kaplan
17 Eylül 2023, Pazar 01:03
Bizdeğil gelecek turist uzatmalı oda çok zor
Kenan Çayli
17 Eylül 2023, Pazar 09:40
Bumu iyi haber dediğiniz şey turizm çalışanlarına iyi haber ne olur biliyor musunuz... Bunca otel sahipleri ve patronların personellerine kış ayı boyunca en az maaşlarının yarısını vermesi ve ucuz konut sağlamasıdır en azından bu emektarlar bunu hak ediyorlar...yoksa 2ay daha uzatmış sın ne olcak tünelin ucunda ücretsiz veya askı görünüyor ...vesselam
Selami Şimşek
17 Eylül 2023, Pazar 12:42
Duyunca mutluluktan uçtum adeta Mutlu olan işçi değil mutlu olan otel sahipleri, mutlu olan devlet. kasaları dolacak ne güzel.işçi her zaman ki gibi yine mutsuz
Fatma Tüzün
16 Eylül 2023, Cumartesi 05:55
Datça, Bodrum,, çok pis, kıyılar halka kapalı, yollar berbat, kaldırım yok, her gün trafik kazası, kaçak inşaat, işletme çok, hijyen kontrolu yok, belediye çalışmıyor, tüm narenciye bahçeleri kaçak otopark oldu...
TURİZMDEN EMEKLİ
16 Eylül 2023, Cumartesi 04:22
Laf olsun,torba dolsun.
Haluk Süngü
16 Eylül 2023, Cumartesi 12:07
2 ay uzattık diye seviniyoruz ama 12 ay yapmak için neler yapıyorsunuz?
Selma öz
16 Eylül 2023, Cumartesi 07:47
Yıllardır anlatmaya çalıştıgım bir sorundur bu konu bana göre. Neden bir İtalya, bir İspanya olamıyoruz tarih deseniz 100 katı var bizde neden tanıtamıyoruz yeterince. Bu sadece iklime bağlı uzatma insanların aklına geliyor havalar sıcak gidiyor uzasın sezon olarak algılanıyor .Lütfen daha fazla tanıtım ,kaliteli tanıtım . Her şey dahil kaldırılsın tüm otelciler el birliği verelim kaliteli servis aynı zamanda esnaflar kazansın.
Turist Ömer
15 Eylül 2023, Cuma 11:56
İki ay sonra yine işsiz mi o yani iş daha çok patrona yarar
Arif
15 Eylül 2023, Cuma 10:09
Ne alaka 2 ay... her yıl zaten kasım ayına kadar oluyor en az..hadi kışın bütün otelleri açık tutun da alkislayalim
Bekir pak
15 Eylül 2023, Cuma 10:04
İçecek su bulamayınca görürüm sizi iklim şartları elverişli mi değil mi?
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha