'5 yıldızlı otellerde aşçılar en az 5 bin dolar maaş alıyor'

'5 yıldızlı otellerde aşçılar en az 5 bin dolar maaş alıyor'
10 Temmuz 2019, 19:01
Turizm Tanıtım Ajansı'nın kurulmasına ilişkin kanun teklifinin TBMM'deki dünkü görüşmelerinde MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın kurulmasına yönelik 11 maddelik kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri dün başlamıştı. Teklifle ilgili söz alan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş bazı muhalefet milletvekillerinin Ajans'ın personel istihdamında kamu personel yasalarının dışında tutulmasıyla ilgili eleştirileri hakkında konuştu.

En az 5 bin dolar

Erbaş, " Bu teklifin devletin kamu personel yasalarının dışında tutulması gayet normaldir çünkü turizm sektöründe devlet maaşıyla profesyonel insan bulmak çok zordur. Örneğin, bizlerin devamlı milletin ağzındaki maaşımız ortadadır. Yanlış bilmiyorsam Türkiye Cumhuriyeti devleti milletvekillerine üç ayda 60 bin lira maaş veriyor. Beş yıldızlı otellerde bir aşçının aldığı maaş en az ama en az 5 bin dolardır."

KAPTİD Başkanı Dinler'den tepki

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş'ın aşçı maaşlarıyla ilgili açıklamasına Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler twitter'dan tepki gösterdi. Dinler konuyla ilgili tweetinde şu ifadeleri kullandı: " MHP adına "Turizm Ajansı" kanun teklifi görüşmelerinde, Yüce Meclis'te söylediğiniz: "Aşçıbaşı maaşı 5000 dolar, bizim milletvekili maaşı 3 ayda 60,000 TL ama kamuoyu bizim aldığımız maaşa laf ediyor..." beyanatının Turizm Ajansı ile ne alakası var? Hafta sonu bildiğim kadarıyla Kapadokya'daydınız. Tamam Kütahya turizm şehri değil ama Kapadokya gibi Dünya'nın gözbebeği bir turizm bölgesinde ajans kanunu için hiç mi sorup soruşturma yapmadınız? Bütün derdimiz bitti konu aşçıbaşı maaşı ile milletvekili maaşlarını kıyaslamaya mı kaldı?

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha