5 milyon turist için yeni otel çağrısı...

5 milyon turist için yeni otel çağrısı...
24 Aralık 2019, 12:35
Ege Turistik İşletmeler Ve Konaklamalar Birliği(ETİK) Başkan Yardımcısı Bülent Tercan İzmir turizmiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Destination İzmir Başkanı, ETİK Başkan Yardımcısı ve turizm sektörünü elinde tutan dünya çapındaki SKAL'ın Yönetim Kurulu üyesi Bülent Tercan, İzmir'in 20 yıl kadar önce Türk turizminden yüzde 10 pay alırken, bugün payının yüzde 5'lere düştüğünü söyledi. İzmir'in turizmde başarısız olması için hiçbir bahanenin olmadığını belirten Tercan İzmir için en önemli sorunun tanıtım yetersizliği ve kent merkezine turist çekecek organizasyonların eksikliği olduğunu dile getirdi.

5 milyon turisti ağırlayacak otel sayısına sahip değiliz

Tercan şöyle konuştu: "Artık çalıştayları bırakalım, sahaya inip eyleme geçelim. İzmir'in yılda 5 milyon turist hedefine acilen ulaşması gerekiyor. İzmir esnafı, müzeler, oteller, taksiler, restoranlar ve halk sokaklarda turist görmek istiyor" diye konuştu. İzmir'deki otel sayısının yetersiz olduğunu vurgulayan Tercan, "İzmir'de turizme yönelik her şey var ama maalesef otel sayısı yetersiz. 5 milyon turisti ağırlayacak otel sayısına sahip değil. Onun için başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere 30 ilçe belediyesi imar planlarında otel yapımını teşvik edici ve özendirici kararlar almalı. Bu yönde yatırım yapmak isteyenlerin de önü açılmalı. 5393 sayılı belediyeler kanununa göre turizm ve tanıtım belediyelerin kanunen asli görevidir. Bunun da özellikle altını çizmek istiyorum. Yani turist yoksa belediye görevini yapmamış demektir"

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha