5 lira için....

5 lira için....
04 Mart 2019, 14:59
Uludağ'da Türk Kızılayı Kartal Anadolu Lisesi öğrencilerini taşıyan otobüsün devrilmesi ve 25 öğrencinin yaralanmasıyla sonuçlanan kaçak tur dehşetinin ardından çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı.

Uludağ'da Türk Kızılayı Kartal Anadolu Lisesi öğrencilerini taşıyan otobüsün devrilmesi ve 25 öğrencinin yaralanmasıyla sonuçlanan kaçak tur dehşetinin ardından çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı. Lise söz konusu tur için TÜRSAB İzmit-Körfez Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Aytekin Şahinbaş'ın sahibi olduğu İstanbul'da da ofisi bulunan Pay Tur şirketinden de teklif almıştı. Aytekin Şahinbaş sonrasını Turizm Ajansı'na anlattı.

Fiyatı kabul etmişler

3 yıl önce söz konusu liseye Uludağ turu düzenlediklerini belirten Şahinbaş, geçtiğimiz günlerde lisenin yeni bir Uludağ turu için kendileriyle temasa geçtiğini söyledi. Lise'de turizm konularıyla ilgilenen öğretmenin fiyat teklifi istediğini belirten Şahinbaş, " Kişi başı fiyatımızı sunduk. Biraz daha indirim istedi. İndirimi de yaptık. Daha sonra verdiğimiz fiyatın kabul edildiğini ve turun bizimle düzenleceğini söylediler. Turla ilgili broşürleri hazırlamaya başladık." dedi.

TÜRSAB İzmit-Körfez BTK Başkanı ve Pay Tur'un sahibi Aytekin Şahinbaş

"Öğrenci bulamadık, iptal ettik" demişler

Turla ilgili hazırlıklara başladıkları sırada ilgili tur için daha düşük fiyat verenlerin de konuşulduğunu belirten Şahinbaş, " Açıkçası bizim sunduğumuz fiyat gerçekten çok cazipti. Ama bu konuda yine kendilerini yormayacağımızı söyledik. 'Sizin ne kadar kaliteli iş yaptığını biliyoruz bu işi bilmeyenlerle değil sizinle çalışmak istiyoruz" dediler. Daha sonra aradığımda öğretmen " Geziye katılmaya istekli çok az öğrenci var. İlçe Milli Eğitim'de izin vermiyor zaten. Tur olmayacak" dedi. Aradan bir kaç gün geçtikten sonra televizyondan söz konusu okulun öğrencilerini Uludağ'a taşıyan otobüsün kaza yaptığını gördüm" dedi.

Her sene teklif istiyorlardı sonra iptal ettik diyorlardı

Şahinbaş, Türk Kızılayı Kartal Anadolu Lisesi'nin bundan önceki son iki yılda da kendilerini arayıp teklif istediğini söyledi. Şahinbaş, "Her sene teklif veriyorduk ama olmadı iptal ettik' diyorlardı. Demek ki iptal etmiyorlarmış' diye konuştu.

En fazla 5 lira fark var

Kendilerinin Uludağ gezisi için okula sunduğu kişi başı fiyatın çok uygun olduğunu ve bu konuda okula her türlü kolaylığı gösterdiklerini belirten Şahinbaş, " Okulun anlaştığı ve geziyi kaçak olarak yapan kişilerle aramızda maksimum 5 lira fiyat farkı vardır. 'Okul yönetimi 5 lira daha almayın' deseydi almazdık. Keşke okul yönetimi bu geziyi yasal acentalarla düzenleseydi. Benim şirketimin olması şart değil ama TÜRSAB üyesi belgeli firmalarla çalışmak her zaman için daha güvenli" dedi.

Götüren acenta değil

Öğrencileri Uludağ'a götüren kişilerin acenta olmadığını belirten Şahinbaş, edindikleri bilgiye göre okulun servis işini de yapan kişilerin herhangi bir acenta belgesi olmadan geziyi düzenlediğini ve sonuçta bu üzücü hadisenin yaşandığını dile getirdi.

'Tur' ismine kanmayın, hiç bir güvenceniz yok

TÜRSAB İzmit-Körfez Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Aytekin Şahinbaş yetkili yetkisiz herkesin tur adını kullanmasının yanlış olduğunu söyledi. Şahinbaş, " Adam isim koyuyor şirkete A tur, B tur. Peki turu kim düzenleyebilir. TÜRSAB'a üye seyahat acentaları. Ama bir bakıyorsun hiç bir yetkisi olmayan kişi sonuna bir tur ismi koyarak sanki bu işi yapabilme yetkisi varmış gibi iş almaya çalışıyor ve maalesef tüketiciler de buna kanabiliyor. Herkesin tur ismini kullanmasının kesinlikle önüne geçilmesi lazım. Bir de yetkisiz kişilerin yaptığı kaçak turlarla yapılan gezilere katılanların hiç bir güvencesinin olmadığını unutmamaları lazım. Hakkını arayabilecekleri hiç bir merci yok çünkü her şey kaçak. Oysa TÜRSAB üyesi acentalar her türlü güvenceyi sunuyor. Herkesin bu yaşanan son kazadan ders çıkarması lazım" diye konuştu.

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha