48 saatte Bakü!

48 saatte Bakü!
02 Kasım 2022, 16:14
Son yıllarda Azerbeycan'da hafta sonu turizmi hareketliliği yaşanıyor. Çiftler ve aileler, uzun hafta sonu tatili ile pasaportsuz veya vizesiz şehirlere giderek, hem keyifli çevre gezileri yapıyor hem de yerel lezzetleri deneyimliyor.

Tarihi zenginliği, göz alıcı mimarisi, çevresindeki doğal zenginlikleri ve doyurucu mutfağıyla büyüleyici bir ülke olan Azerbaycan’da siz de keyifli bir hafta sonu geçirerek, 48 saatte Bakü’yü keşfetmeye ne dersiniz?

Zengin kültürel mirası ve doğal yapısıyla öne çıkan Azerbaycan’ın başkenti Bakü, kasım ayında da gezilecek rotalarınız arasında yerini alabilir.

Kafkasların en büyük şehri denilince akıllara ilk, “İçeri Şeher (Eski Şehir)” diye tanımlanan, Unesco Dünya Mirası listesine dahil olan birçok yapının yer aldığı bölge geliyor.

Şirvan Şah Sarayı

Bakü’nün kalbinde bulunan Eski Şehir Bölgesi tarihi mekânlarına yürüyüş mesafesindedir. Bu bölgede ilk olarak 15. Yüzyılda Şirvanşahlar Hanedanı İbrahim Halilullah tarafından inşa edilmiş Şirvan Şah Sarayı’nı gezerek başlayabilirsiniz. UNESCO aracılığıyla 2000 yılında kültür mirası sayılarak dünyanın tanınmış sarayları arasında yer alan Şirvan Şah, Bakü ziyaretinizde görülmesi gereken yapıların başlarında geliyor.

Azerbaycan’ın Kız Kalesi

Sarayı ziyaret ettikten sonra Eski Şehir’in Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında ilerlediğinizde Azeri banknotlarında da yer alan Kız Kalesi tüm heybetiyle misafirlerini karşılıyor. Kulenin tasarım amacı hakkında çeşitli efsaneler söylense de yontma taşlarla inşa edilmiş 8 kattan oluşan bu tarihi mimari 1000 yıllık geçmişinin tüm ihtişamıyla gezilmesi gereken yerler listesinde olmayı kesinlikle hak ediyor.

Tepeden Şehre Bakış

Eski Şehir ’deki daha birçok tarihi noktayı gezdikten sonra modern Bakü’nün keşfiyle gezinize devam edebilirsiniz. Öncelikle şehrin en yüksek noktasında bulunan Dağüstü Parkı ziyaret edip, buradan Bakü’nün panoramik görünümünün keyfini çıkarıp, Alev Kulelerini de görebilirsiniz.

Deniz Kenarında Yürüyüş

Modern Bakü’yü görmek için en iyi yerlerden bir diğeri de Hazar Denizi kıyısı boyunca yürüyebileceğiniz Bakü Bulvarı. Burada yeni mimari yapıları keşfedebilir, keyifli manzaralar eşliğinde dinlenebilirsiniz.

Haydar Aliyev Merkezi

Azerbaycan’ın önemli yapılarından biri olan ve fütüristtik mimarisiyle dikkatleri çeken Haydar Aliyev Merkezi’de Bakü’de görmeden dönmemeniz gereken yerlerin başında geliyor. Yapımına 2007’de başlanan ve 10 Mayıs 2012 yılında hizmete giren, alana kurulan kültür merkezinin mimari yapılışında Azerbaycan mitolojisinde yer alan Hazar Denizi’nin yükselişi yansıtılmaktadır.

Binanın genel şekli, yerden göğe doğru dalga benzeri bir yükselişi ve ardından yeryüzüne kademeli olarak inişi andırıyor. Bu sadece post-modern mimariye bir övgü değil, aynı zamanda sonsuz bir döngünün tasviridir.

Yemeden Dönmeyin

Eğlence noktalarından, alışveriş caddelerine daha birçok imkâna sahip Bakü’de Azerbaycan yemeklerini denemekte yapılacak en önemli şeyler arasında. Yoğurt çorbası dovğa, nar ve kestane ile pişirilen kuzu yahnisi Nar Qovurma, soğan, kuru üzüm ve ceviz ile doldurulmuş balık Levengi, Hıngel mantısı, gence baklavası, lüle kebabı gibi spesiyalleri de denemeniz gerekenler arasında.

Buralara Gitmeden, Fotoğraf Çekilmeden Gelmeyin!

Azerbaycan denilince ilk akla gelen yerleri yukarıda saydığımız yerle olsa da bu topraklarda gezilecek yerler bunlarla da sınırlı değil. Büyük bir tarih ve kültürün dağılım gösterdiği bu coğrafyanın en önemli gezilecek yerleri arasında Azerbaycan Halı Müzesi, Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Merkezi, Azerbaycan Edebiyatı Müzesi, Devlet Bayrağı Meydanı, Bibi Heybet Camii bulunuyor. Tüm geziniz boyunca cep telefonlarınızın kameralarını kapatamayacaksınız.

Vize, Pasaport Yok, Ulaşımı Kolay

İstanbul’dan sadece 3 saatlik bir uçuşla Bakü’ye ulaşabiliyorsanız tadı damağınızda kalacak bu seyahat sonrası, yeniden Bakü’ye gelme konusunda sözleşeceğinizden eminiz.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha