3 Türk tur operatörüne 10'ar milyon dolarlık kredi daha!

3 Türk tur operatörüne 10'ar milyon dolarlık kredi daha!
29 Temmuz 2020, 13:34
Türkiye’ye en fazla turist gönderen 4 tur operatörüne koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı kanalıyla 120 milyon dolar kredi sağlanmıştı. Bu operatörlerden 3'üne geçtiğimiz hafta 10'ar milyon dolarlık destek daha sağlandı.

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen turizm sektörünün yurtdışından turist getiren öncü 4 tur operatörü grubuna geçtiğimiz aylarda Kültür ve Turizm Bakanlığı kanalıyla 120 milyon dolarlık destek sağlanmıştı. Krediler kamu bankaları; Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank çatısı altında Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılığıyla verildi.

Türkiye’ye en fazla turist gönderen Rusya’da faaliyetlerini sürdüren Türk kökenli turizm gurupları; Neşet Koçkar’a ait olan Anex Tour / Azur Airlines, Ramazan Akpınar’ın patronu olduğu Pegas Touristic / Nordwind Airlines ve Ayhan Akan Bektaş’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Odeon Tour / Royal Flight Airlines’a Nisan ayında, her bir gruba 30 milyon dolar olmak üzere toplam 90 milyon dolar kredi sağlandı.

Avrupa ile Türkiye arasında turizm faaliyetinde bulunan, Yönetim Kurulu Başkanlığını Yıldıray Karaer’in yaptığı Corendon Turizm Grubu / Corendon Airlines da 30 milyon dolar kredi desteği aldı. Bu 4 gruba, koronavirüs salgınının başlamasının akabinde Nisan ayında toplam 120 milyon dolarlık destek paketi hazırlanarak, gerekli işlemler yapıldıktan sonra kredileri verildi.

Anex, Pegas ve Odeon'a 10'ar milyon dolarlık kredi daha

Habertürk Yazarı Güntay Şimşek, bugünkü yazısında tur operatörlerine verilen destekle ilgili yeni bir bilgi paylaştı. Şimşek, geçtiğimiz hafta Anex, Pegas ve Oedon turizm guruplarına 10’ar milyon dolar daha ilave kredi verilerek, sağlanan desteğin toplam büyüklüğü 150 milyon dolara ulaştığını yazdı.

10 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz

Şimşek'in yazısının ilgili bölümü şöyle: Turizm sektörüne verilen bu krediler 10 yıl vadeli ve ilk 2 yılı ödemesiz. Türk lirası bazında yüzde 7,5 faiz oranıyla sağlanan kredilerin tur operatörlerinin bulundukları ülkelerde ve Türkiye’de küçülmeden ve fazla yaşam mücadelesi vermeden faaliyetlerine devam etmelerine imkân sağladığı gelen bilgiler arasında. Dolayısıyla kredi zamanında, doğru şekilde verilmiş. Piyasalar düzelmeye başladığında ise tüm sektörlere katkı sunacak turizm sektörümüz daha dinamik bir şekilde hizmetine devam edecektir

Etiketler:Anex Pegas Odeon
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha