250 otele 'Turuncu Bayrak'

250 otele 'Turuncu Bayrak'
12 Nisan 2019, 11:15
Otel ve restoran işletmelerindeki gıda israfını azaltmayı hedefleyen Turuncu Bayrak uygulaması 2019'da daha çok otele ulaşacak.

Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Platformu Kurucusu Ali Akgün, 2019 yılında 250 otel ile ’Turuncu Bayrak’ uygulamasını yapmayı planladıklarını söyledi. Akgün, 3 yıl içinde otellerdeki gıda israfını yüzde 30, 5 yıl içinde ise yüzde 70 önlemeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Küçük tabak seçeneği

Akgün, otellerde israfı önlemek için daha küçük tabak seçeneği sunulduğunu, israfi önlemeye çalışan bilinçlendirici afişler asıldığını ve personellere eğitimler verdiklerini söyledi. Akgün ayrıca konaklama yapan ailelerin çocuklarına da otellerde animatörler aracılığıyla minik eğitimler vererek, israf dedektifi oyunuyla israf etmeyenleri tebrik ettiklerini belirtti.

Ülke geneline yayılacak

Turizm işletmeleri, eğitim kurumları, hastaneler, askeri birimler başta olmak üzere ülke geneline yayılması planlanan Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Programı'nda otel ve restoranlara hitap eden turuncu bayrak uygulaması projenin önemli bir ayağını oluşturuyor. Projede; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Pastacılar ve Lokantacılar Federasyonu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Turist Rehberleri Birliği ve Türkiye Aşçılar Federasyonu destekçiler arasında yer alıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha