TTYD

250 bin Rus polis geliyor!

250 bin Rus polis geliyor!
10 Temmuz 2019, 10:01
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya'nın Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin'e bizzat aktarmasının ardından seyahat yasakları kalkan Rus polisler Türkiye'ye geliyor.

Türkiye, seyahat yasakları kalkan Rus polis ve ailelerini ağırlamaya hazırlanıyor. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı iki yıl üst üste yaşanan derin krizin ardından sektörün yeni yeni kendini toparlamaya başladığını belirtirken, ağustos ayından itibaren de 250 bin Rus polis ve ailesinin gelmesini beklediklerini açıkladı. Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre Yağcı, Rusya İçişleri Bakanlığı’nın 2014’te polis ve aileleri için Türkiye’yi tatil yapmaları yasak ülkeler listesinden çıkarması sonrası gelişmelerin sorulması üzerine Yağcı şöyle yanıt verdi: “Rusya’nın yasağı kaldırması henüz turizme yansımadı. Bunun etkilerini ancak ağustos ortasından itibaren görmeye başlayabiliriz. Çünkü izinler, tatilin programlanması derken Rus polislerin Türkiye’ye gelmesi ağustos ortalarını bulur. Bu yıl 250 bin civarında Rus polis ağırlayacağımızı tahmin ediyoruz.”

Bağlıkaya: 1 milyon kişi ve ailelerini etkileyecek

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, 8 Nisan 2019'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin 8’inci toplantısı için Rusya’yı ziyaretinde konuyu gündeme getirmişti. Moskova’daki görüşmeler sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e konuyu şahsen ileten Bağlıkaya, Rus kamu ve güvenlik görevlilerinin Türkiye’de tatil yasağının kaldırılması ile ilgili talep kabul edilmesiyle 1 milyona yakın Rusya İçişleri Bakanlığı çalışanı ve diğer kurumlardaki güvenlik görevlileri ile ailelerine, Türkiye'de tatil yapmanın önünün açıldığını ifade etmişti.

Yasak 2014'te başlamıştı

Geçtiğimiz ay Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsyev, Rus polislerin tatil yapabileceği ülkeler arasına Türkiye’nin alınmasına yönelik kararı imzalamıştı. Rusya’da İçişleri Bakanlığı çalışanları ve diğer kurumlardaki güvenlik görevlilerinin 2014’te yurt dışına çıkması ve yurt dışında tatil yapması yasaklanmıştı. Bir süre sonra, güvenlik görevlilerinin sadece eski Sovyet ülkeleri olan Azerbaycan, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus, Türkmenistan ve Özbekistan’ın yanı sıra Çin, Vietnam ve Küba’ya gitmesine izin verilmişti.

Etiketler:rusya Rus polis
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha