2021 turizm sezonu nasıl bitecek?

2021 turizm sezonu nasıl bitecek?
28 Ağustos 2021, 12:14
Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Güman Kızıltan, turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Güman Kızıltan Gözlem Gazetesi'ndeki köşesinde 2021 yılı turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bu sene için gelen turist açısından en önemli odak noktası olarak Antalya’nın 4 ila 4,5 milyon civarında turist ağırlayacağının tahmin edildiğini belirten Kızıltan yazısında şu ifadelere yer verdi:

" Bunların yarısı Rus turistlerdir. Bunun anlamı, geçmiş yılların aksine pandemi ortamında Rusların Türkiye’ye gelen turistlerin orijinleri itibariyle, geçmiş yılların aksine Rusya’nın ilk sırayı almış olmasıdır. Rusya’nın ardından ise Ortadoğu kaynaklı turistler gelmektedir. Kuveyt, Ürdün ve Katar bu anlamda başı çekmektedir.

Ortalama doluluk oranlarına bakıldığında yüzde 70-80 gibi bir rakam ortaya çıkmaktadır.

Bu çizdiğimiz tabloya belli oranda Alman turistleri de ilave edebiliriz. Özellikle aşı olanlara girişi kontrollü olarak serbest bıraktık. Ancak sayı, umulanın altında kalmış görünmektedir. Bu noktada Alman turistin bir özelliğini hatırlamakta fayda var; bunların çoğunluğu çocuklu ailelerdir ve kimisi defalarca Türkiye’de tatil yaptığı için riski hesaplayabiliyorlar.

Ukraynalılar da gelmekteler, çünkü giriş ve çıkışlarla ilgili bir sıkıntı yok. Almanlar özellikle Eylül ve Ekim aylarını tercih edeceklerdir.

Ancak İngiltere, Danimarka, İsveç ve Norveç gibi kuzey ve İskandinav ülkelerinin Türkiye’ye gelişleri kısıtlanmış, adeta bir ambargoya maruz bırakılmış durumda. İsrail’in de kısıtlamaları devam etmekte.

Fiyat anarşisi

Bu arada yerli turistler ise serbesti ile birlikte Bodrum ve Çeşme gibi Ege ve Akdeniz tatil beldelerine akın ediyorlar. Bu ise maalesef fiyat anarşisini beraberinde getiriyor.

Dolayısıyla, fiyatlar yabancı turist için “bedava” denebilecek seviyede düşük iken sezon sonu için turizm gelirlerimizde sıkıntılı bir tablonun ortaya çıkacak olmasını kaçınılmaz olarak bekleyebiliriz. Bu arada TL’nin yaşadığı değer kaybı da aleyhimize olmaktadır.

Evet, 2021 sezonu muhakkak 2020’den daha iyi bir manzara çizecektir. Ancak 2019 ve öncesinin rakamlarına ulaşmayı beklemek hayalperestlik olur.

Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız, 25 milyon turistin geleceği yönündeki beklenti ve tahmininde ısrarcıdır. Umarım kendileri haklı çıkar.

Yunanistan Türkiye'ye gelemeyen turistlerle dolup taşıyor

Türkiye’nin durumunu değerlendirirken rakip pazarlara da bakmak gerekiyor elbette. Yunanistan bu yaz Türkiye’ye gelmeye niyetlenip gelemeyen turistlerle dolup taşmaktadır. İtalya, fiyat istikrarı ve talep konusunda Türkiye ile kıyaslanmayacak kadar iyi durumdadır. Her iki ülke de hem turist sayısında ve hem gelir düzeyinde Türkiye’den çok daha iyi bir seviyede bulunuyorlar.

Sonuç olarak; Türkiye artık salgın tedbirlerini uygulama ve korunma konusunda düzeyini ve kalitesini bir an önce artırmalıdır. Hem tesisler ve hem de işletmelerimiz, fiyat politikalarını derhal gözden geçirmeli ve bir düzenlemeye gitmelidirler. Bu konuda Bakanlık ile koordineli olarak makul bir yol bulunmalıdır.

Tesislerimiz yeni, modern ve güzeldir. Burada verilen hizmetler gayet düzenlidir. Ama ne yazık ki yurdumuza tatil yapmak için gelenler, ederinden çok daha ucuz tatil yapıyor olmanın keyfini sürmektedirler.

Ve işte bu nedenle turizmden yeteri kadar para kazandığımız söylenemez. 2021 sezonu ile ilgili bilanço tahmininde bulunurken bütün bu faktörleri göz önüne almak gerektiğini belirtmek isterim.

Etiketler:Güman Kızıltan
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha