"2020'de Türkiye'de Japon yılı ilan etmek istiyoruz"

08 Ekim 2018, 09:39
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Türk Japon Vakfında düzenlenen "2018 Japonya Sonbahar Festivali"nin açılışında konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, önümüzdeki sene Japonya'da Türkiye yılının kutlanacağını belirterek 2020'de ya da en kısa zamanda Türkiye'de de Japonya Yılı kutlayabilmeyi arzu ettiklerini söyledi. Ersoy, 2019'da Japonya'da 'Türkiye Yılı' kapsamında gerçekleştirecek etkinliklerle, kültür sanatın birleştirici dokunuşuyla Türk-Japon dostluğunu daha da perçinleştireceğine inandığını ifade etti.

Türk Japon Vakfı'nda düzenlenen "2018 Japonya Sonbahar Festivali"nin açılışında konuşan Bakan Ersoy Türkiye ve Japonya arasında sözde değil özde dostluğun uzun bir tarihi geçmişe sahip olduğunu vurguladı. Ersoy, gelenek ve göreneklerdeki benzerliğin iki toplumun asırlar öncesine dayanan yakın ilişkiler içinde olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti. Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Japonya'nın Türkiye'de düzenlediği renkli ve zengin içerikli faaliyetleri memnuniyetle takip ettiğini dile getirdi.

Dostluk sonsuza kadar sürsün

Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima ise kültür ve sanat vasıtasıyla Türklerle Japonları, kalpten kalbe daha da yakınlaştırmayı, turizm ve ticaret alanında karşılıklı etkileşimi geliştirmeyi, iki ülke halkları arasındaki dostluğun sonsuza kadar sürmesini temenni ettiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından "Gönül Bağları Dostluk Köprüsü Türk- Japon Dostluğu" konulu resim yarışmasına katılan eserlerin yer aldığı sergi gezildi. Açılışta geleneksel Japon savaş davulu "taiko" topluluğu Masa-Daiko konser verdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>