19 Eylül 2017
E-Bültene Abone Ol!

2017 Türkiye turizmi için kritik viraj

Mesut Kanat
Mesut KanatGazeteci
sayfayı yazdır, turizm ajansı
09 Ocak 2017, 17:18

2016’nın verileri zaten tüm sektörün malumu, gelirlerdeki düşüş %60’ın üzerinde hatta bir çok destinasyonda kayıp %90’lara vardı. Yerli turist kanayan yaraya bir nebze olsun şifa olsa da ülkemizin yer aldığı coğrafyada yaşanan savaş sona ermediği sürece 2015 rakamlarını yakalamak bile uzak bir hayal.

Turizm acenteleri, Oteller, Havayolu şirketleri de durumun farkında ilk etapta yüzbinlerce nitelikli personel işsiz kaldı veya kendi eğitiminin ve sosyal durumunun çok altında bir görevde ayakta durmaya çalışıyor. Şu ana kadar durumun vahametini anlayamayan iki kurum var birincisi sektörün en önemli temsilcisi olması gereken Türsab, ikincisi ise sektörün bağlı olduğu bakanlık.

Ne yazık ki 2016 yılında kepenk kapatmamak için direnen elindeki son imkanlarla ayakta kalma savaşı veren turizmciler aynı şartlarda yaşanacak bir 2017 senesini atlatamaz. İç turizm ile ayakta duran bir kaç yerli tur operatörü dışında mevcut şartlar ve dijital şirketler ile mücadele edebilen kalmaz.

Burada kamunun yapması gereken yurtdışı imaj ve lobi çalışmalarını birkaç katına çıkartmak, dijital çağın tüm gereksinimlerini karşılayan tanıtım stratejileri geliştirmektir. Ülke ekonomisine direkt katkı sağlayan ve milyonlarca kişiye geçim kapısı olan bir sektör kaderine terk edilemez.

Peki bu stratejiler nasıl belirlenecek hangi iletişim kanalları kullanılacak hedef kitle olarak kimler seçilecek? Sizce burada sektörün en büyük temsilcisi olan ve Bakanlığı elindeki verilerle doğru yönlendirmesi gereken Türsab yeterli bilgi ve donanıma sahip mi? Açın bakın kayıtlarını kaç ülkeye info gezisi düzenlenmiş , kimler nerelerde gezdirilmiş, bu işlere kaç para harcanmış? Peki harcanan onca para emek ve zamandan sonra elde edilen bir sonuç var mı? Koca bir sıfır, yazık. Koca kurum tüm enerjisini hac vizelerinden kazanacağı paralara ve BYK seçimlerinde yapacakları stratejilere vermiş.

Hatta sosyal medyaya yansıyan Türsab personelinin paylaşımlarına göre aylardır maaşlarını alamaz olmuşlar yani koca kurumu batırmışlar.

Bakanlığa sunulan her hangi bir talep var mı acenteler lehine, personelleri lehine? Sektörü ayakta tutabilmek için yüzlerce kişinin çalıştığı Türsab’ın bir acil eylem planı, stratejisi veya fikri var mı? Cruise limanı yapmakla bu işler çözülmüyor istersen tüm Türkiye’yi liman yap gemiler gelmedikten sonra senin otobüslerinde boş kalır. Meseleyi liman yapmaktan ibaret görenler ne ülke imajından anlar ne de uluslararası lobiden hatta elindeki kongreyi bile kaçırır üstüne birde izlemeye konuk gider.

Artık bakanlık harekete geçmelidir, sektördeki en büyük aktörlerden sokak acentelerine kadar kapsayan destek ve kalkınma paketi açıklanmalı destinasyon tanıtımları ve dijital dünya çok daha etkin kullanılmalı ve özellikle turizm bölgelerinde teröre karşı istihbarat ve önleyici tedbirler arttırılmalıdır. Devletimiz tüm bu tedbirleri aşabilecek güçtedir yeter ki doğru bilgilendirilsinler.

Yorumlar