20 ay sonra seyahat yasaklarını kaldırdı

20 ay sonra seyahat yasaklarını kaldırdı
08 Kasım 2021, 11:38
ABD, 20 aylık seyahat yasağına bugün son verdi.

ABD 20 aylık seyahat yasağına son vererek, Türkiye saatiyle 08.00’den itibaren çifte aşılı yabancı ziyaretçilerin ülkeye girişine izin vermeye başladı.

Yasak eski başkan Donal Trump tarafından Covid-19 salgını üzerine başlatılmıştı.

Yasak, aralarında AB ve İngiltere’nin de bulunduğu 30’dan fazla ülkenin vatandaşlarını ve ailelerini etkiliyor ve turizme engel oluyordu.

Birçok havayolu şirketi, çift doz aşılılar, test yaptıranlar ve temas takibini kabul edenler için kısıtlamaların kalkmasıyla ziyaretçi seli bekliyor.

ABD yönetimi, virüsün yayılmasını önlemek amacıyla, önce sınırlarını 2020 başında Çinli ziyaretçilere kapatmış, kısıtlamalar daha sonra diğer ülkelere de getirilmişti.

Kısıtlamalar, İngiltere, bazı diğer Avrupa ülkeleri, Çin, Hindistan, Güney Afrika, İran ve Brezilya gibi ülkelerde bulunan ABD vatandaşı olmayanların ülkeye girişini engelliyordu.

Yeni kuralara göre yabancı ziyaretçiler, uçmadan önce aşı yaptırdıklarına dair kanıt ve seyahatten önceki 72 saat içinde yapımış bir Covid-19 testi sunacak ve iletişim bilgilerini verecek. Karantinaya girmeleri gerekmeyecek.

United Airlines, ülkeye gelen uluslararası yolcu sayısında yüzde 50’lik artış beklediklerini açıkladı ve pasaport kontrollerinde uzun kuyruklar oluşabileceği uyarısında bulundu.

AB, Haziran ayından; İngiltere ise 28 Temmuz’dan bu yana ABD’li ziyaretçileri kabul ediyordu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha