'2 Türk bankası henüz Mir sisteminden çıkmadı'

'2 Türk bankası henüz Mir sisteminden çıkmadı'
29 Eylül 2022, 08:25
ABD'nin yaptırım uyarısının ardından önceki gün 3 Türk kamu bankasının Rus ödeme sistemi Mir kart sisteminden çıktığı belirtilmişti. 2 kamu bankasının henüz MİR sisteminden çıkmadığı öne sürüldü.

Türkiye’nin devlete ait VakıfBank ve Halkbank, Mir ödeme sistemini kullanmaya devam ettiklerini açıkladı.

Vakıfbank ve Halkbank temsilcileri, RIA Novosti'ye, kuruluşların Rus Mir ödeme sistemiyle çalışmanın askıya alındığına ilişkin yetkililerden herhangi bir bildirim almadığını, operasyonların devam ettiğini söyledi.

Daha önce, Bloomberg, ismi açıklanmayan üst düzey bir Türk yetkiliye atıfta bulunarak, Türk kamu bankaları Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank'ın Mir sistemini kullanmayı bırakma kararı aldığını bildirmişti. Ajansa göre, Türk bankalarının bu tür planları, "ikincil ABD yaptırımlarının ülkeleri Moskova'dan uzaklaşmaya nasıl zorladığının" bir örneğidir. Haberde ayrıca, kararın Türkiye'nin Rusya'ya yönelik kısıtlamalara ilişkin tutumunda da bir dönüşe işaret ettiği belirtildi.

Bir RIA Novosti muhabiri bu banka yetkilileriyle görüştüğü ve Mir kartıyla finansal işlem yapma olasılığını sorduğu, Vakıfbank sözcüsünün, "Şu anda herhangi bir bildirim almadık" dediğini aktardı.

Bankaya ATM'lerinden finansal işlem yapmanın mümkün olup olmadığı sorulduğu, Banka temsilcisinin "Şu anda herhangi bir engel yok" dediğini aktarıyor.

RİA Novosti’nin haberinde benzer soruları yönelttiği Halkbank’tan da aynı cevapları aldığı bildirildi. Banka’dan henüz bu yönde bir tebligat almadıklarını ancak yakın zamanda böyle bir kısıtlamanın gelebileceğini söylediği aktarılıyor.

En büyük Türk bankası Ziraat Bankası'nın bir temsilcisi Çarşamba sabahı bir RIA Novosti muhabirine yaptığı açıklamada, Bankanın Mir sistemini kullanmayı bırakma talimatı almadığını söylemişti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada, Rus Mir kartının Türkiye'de daha fazla kullanılmasına karar verebileceğini söylemişti.

Geçtiğimiz haftalarda Türk İş Bankası ve Denizbank, Rus Mir kartlarına hizmet vermeyi durdurduklarını açıklamışlardı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha