19 Eylül'de kapılarını yabancı turist gruplarına yeniden açacak

19 Eylül'de kapılarını yabancı turist gruplarına yeniden açacak
06 Eylül 2021, 00:51
Covid-19 salgınıyla turizm faaliyetleri sekteye uğrayan ülke, sarı ve turuncu listesinde yer alan ülkelerden küçük turist gruplarının seyahatine yeniden izin vermeye hazırlanıyor.

İsrail Covid-19 salgınıyla sekteye uğrayan turizm faaliyetlerini başlatmak için bazı ülkelerden küçük turist gruplarının seyahatine yeniden izin vermeye hazırlanıyor.

Turizm Bakanı 19 Eylül'de başlayacak olan pilot uygulama kapsamında İsrail'in sarı ve turuncu listesinde yer alan ülkelerden gelecek tam doz aşı yaptırmış beş ile 30 kişilik tur gruplarının ülkeye girişine izin verileceğini açıkladı.

Kırmızı listedeki Türkiye'ye izin yok

İsrail, aile ziyareti yapacakların dışında henüz bireysel turistlere izin vermeyeceğini bildirdi. 2020 Mart'ından bu yana ülkeye yapılacak bireysel ziyaretlere izin verilmiyor.

Yeni plana göre ülkeye gelecek tur grubu sayısına dair bir kısıtlama bulunmuyor. Ancak kırmızı listede yer alan ülkelerden seyahate izin verilmeyecek. İsrail'in kırmızı listesinde yalnızca dört ülke; Türkiye, Bulgaristan, Brezilya ve Meksika bulunuyor.

2019 yılında rekor sayıda (4,55 milyon) turist ağırlayan İsrail ekonomisi 7,2 milyar dolar gelir elde etmişti.

Ülkeye giriş koşulları neler?

Yabancı turistlerin ülkeye girişte son altı ay içinde Covid-19 aşısının ikinci dozunu vurulduklarına ya da bir çeşit takviye aşı olduklarına dair kanıt sunmaları gerekiyor.

Turistlerden ayrıca ülkeye varıştan önceki 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonucunu göstermeleri, Tel Aviv'deki Ben Gurion Havaalanı'na indiklerinde de serolojik test yaptırmaları isteniyor.

İsrail, mayıs ayında yeni vaka sayısındaki düşüşün ardından küçük tur guplarına kapılarını açmış, o tarihten itibaren genellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'dan 2 binden fazla ziyaretçi ülkeye giriş yapmıştı. Ancak bu girişim ağustos ayında delta varyantının hızla yayılmasıyla birlikte dünyanın en hızlı aşılama prorgamını uygulayan ülkelerden biri olmasına rağmen vakaların artması sonucu durdurulmuştu.(Euronews)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha