13. Resort kongresi başladı... Kavaoğlu: Otellerimiz dünyada en fazla tekrar müşteri oranına sahip!

13. Resort kongresi başladı... Kavaoğlu: Otellerimiz dünyada en fazla tekrar müşteri oranına sahip!
24 Kasım 2023, 10:03
AKTOB tarafından bu yıl 13. düzenlenen Uluslararası Resort Turizm Kongresi bugün Antalya'da başladı.

AKTOB tarafından bu yıl 13. düzenlenen Uluslararası Resort Kongresi bugün başladı. Nest Kongre merkezindeki kongreye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, TTYD Başkanı Oya Narin, TÜROFED Başkanı Erkan Yağcı, TÜROB Başkanı Müberra Eresin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Milletvekili Sururi Çorabatır, ve Antalya Valisi Hulusi Şahin’in katıldığı kongreye, çok sayıda yurt içinden ve yurt dışından turizmci katılıyor.

Toplantının açılışında konuşan AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu Türk turizminin başkenti Antalya'nın ülke turizminin bu denli güç kazanmasında önemli bir paya sahip olduğunu söyledi. Kavaloğlu şöyle konuştu:

"Kaynağı kendime ait çok sevdiğim bir söz var; turizm insana insanla hizmet etme zanaatıdır derim her zaman. Turizm gücünü insandan alan bir endüstridir, Türk turizminin gücü de, turizm çalışanlarımızın, yatırımcısının, insanımızın genetik dokusuna kadar işlemiş, geleneksel motiflerle bezenmiş işgücüdür.

Köklerden gelen bu dokuyu hiç bir turizm eğitimi bu denli içselleştiremez. Rekabet gücümüzün en güçlü ve vaz geçilmez potansiyeli genç nüfusumuzla birlikte özgün insan gücümüzdür.

Ülkemiz turizmini ekonomik anlamda domine eden itici güç ağırlıklı olarak Türk girişimcisidir. Turizm yatırımcılarımız, hem ulusal hem küresel ölçekte kayda değer bir gelişimi çok kısa sayılabilecek bir sürede başarmış, sınırları aşarak, turizm yatırımları yapmış ve yapmaya devam etmektedir.

Yine bu potansiyel ile ülkemiz, çeşitli aralıklarla meydana gelmiş, ulusal ve küresel ölçekteki tüm krizleri en üst düzeyde yönetebilmiş, yaşanan bütün bu olumsuzluklara rağmen her zaman dünyada en hızlı toparlanan bir destinasyon olmuştur.

Elimizdeki en büyük değerimiz olan insan gücümüzle ruh kazanan bu işletmelerdeki memnuniyet oranlarımız yüzde yüze yaklaşmaktadır. Dünyada en fazla tekrar müşteri oranına sahip otellerimizin yanında, Antalyamız spor, sağlık, kongre, golf ve doğası ile turistik kaynakları en iyi değerlendiren destinasyondur. Bunu da her yıl alınan uluslararası ödüllerle tescillemektedir." dedi.

Kongremizde her yıl olduğu gibi bu yıl da turizm gündemimizde yer alan konu başlıkları ele alınacak. Ve bugün aramızda bulunan paydaşlarımız çok değerli deneyimlerini bizlerle paylaşacaklar.

Dünya ve turizm gündeminin başında yer alan ve “geçici bir kriz” olmayan iklim değişikliğinin yol açtığı ve halihazırda hissedilmekte olan negatif etkilerle sektörümüz karşı karşıyadır. Bu konudan en fazla etkilenecek sektör olacağımızın bilincindeyiz, bu yıl kongre ana temasını bu sebeple “sürdürülebilir turizm” olarak belirledik.

Tüm sektörlerde endüstrilerin geleceğini belirleyen, ülke ekonomilerine yön verecek, yaşamsal belirleyici olarak gördüğümüz sürdürülebilirliği çalışmalarımızın en başına koyduk.

Türkiye’nin de dahil olduğu Konaklama İşletmeleri için Sürdürülebilir Turizm Programını uygulamaya başladık. Bunu uygulayan ilk sektör ve ilk ülke olmaktan gururluyuz. Tüketici talepleri de göz önünde bulundurulduğunda, yakın dönemde de ülkemizin turizm pazarlamasında önemli yer alacağını düşündüğümüz bu programın en büyük destekçisiyiz.

Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü; kongremizin bu anlamlı güne denk gelmesini özellikle tercih ettik. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ‘ün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla birlikte önem verdiği ve öncelikleri arasında en üst sırada tuttuğu konulardan biri de eğitimdi.

Bu vesileyle, sektörümüzün gelişimine katkı sağlayan tüm eğitmenlerimizi ve bir cumhuriyet kadını olan rahmetli annemi, babamı ve bu seviyelere gelmemizde katkısı olan öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutluyorum.

İnsan ve iş gücümüzü içinde barındıran turizm sektörümüzün son dönemlerde yaşadığı tüm krizleri göğüslememizde Türk turizmine stratejik dokunuşlar yaparak gerçek bir vizyon ortaya koyan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy beye huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Kendisinin liderliğinde biz sektör temsilcileri en zor dönemlerde dahi kendimizi güçlü hissettik.

Türkiye algısı ve tanıtımının yönetilmesi yönünde kurulan Turizm Geliştirme ve Tanıtma Ajansı, dünyaya örnek olacak sürdürülebilir turizm atağı, pandemi dönemindeki güvenli turizm programımız ve dünyaya rol model olan kriz yönetimi, Kültür Yolu Festivalleri gibi etkinliklerin hayata geçirilmesi yönünde yaptığı çalışmalar nedeniyle de Sayın Bakanımız ve çalışma arkadaşlarına müteşekkiriz.

Sayın bakanım bugüne kadar krizleri sizlerle birlikte güçlü bir şekilde atlattık. Atlatmaya da devam ediyoruz. Kriz yönetme sistemimizi sağlam temellerle oluşturduğumuzu düşünüyorum. Bu coğrafyada belki biraz ütopik olacak ama yakın zamanda problemsiz, risksiz, krizsiz, savaşsız, afetsiz, rahat dönemler geçirmeyi diliyoruz.

Çok değerli misafirlerimiz, sözlerime son verirken bir sonraki 14. Uluslararası RESORT Turizm Kongremizin “sıfıra yakın karbon ayak izi “hedefi ile 21 kasım 2024 tarihinde yapacağımızı sizlerle paylaşıyor, 2024 yılının ülkemize, dünyaya, sektörümüze, tüm katılımcılarımıza ailelerimiz ile birlikte sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha