100 milyon turisti gezdiren tur operatörleri Türkiye'de

100 milyon turisti gezdiren tur operatörleri Türkiye'de
20 Kasım 2018, 08:14
Türkiye turizm açısından çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. TÜRSAB'ın destek verdiği etkinlik için dünyada 100 milyon turistin seyahatini sağlayan 50 ülkeden 200 tur operatörü Türkiye'ye geldi. Hindistan'ın en önemli tur operatörlerinin de yer aldığı programa katılanlar düğün turizmi başta olmak üzere Türkiye'nin turizm potansiyelini keşfe çıktı.

Workshop Travelshop tarafından dün İstanbul'da düzenlenen "B2B Luxury MICE Workshop" etkinliği için 50’den fazla ülkeden 200’e yakın tur operatörü Türkiye'ye geldi. Etkinliğe Hindistan’ın büyük düğün organizatörleri, grup kültür ve dini turlar düzenleyen opetörler katıldı. Etkinlikte konuşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye'ye gelen 200 tur operatörünün önemli bir bölümünün düğün organizasyonu yaptığını söyledi. Türkiye'deki Hint düğünlerinde ortalama 1,5 ila 5 milyon dolar arasında harcama yapıldığını belirten Bağlıkaya, düğün ile seyahati birleştiren bu organizasyonların Türkiye ekonomisine ciddi miktarda döviz katkısı sağladığını söyledi. Bu yılın ilk 9 ayında Hindistan'dan gelen turist sayısında yüzde 84 artış yaşandığını belirten Bağlıkaya " 2020'de 1 milyon Hintli turist hedefimiz var." diye konuştu. Bağlıkaya, etkinlik kapsamında gelen tur operatörlerinin Kapodakya, İzmir, Bodrum, Çanakkale ve Orta Karadeniz'i gezeceğini söyledi.

Yüzde 60'ı düğün planlayıcısı

Etkinliği düzenleyen WorkShop TravelShop ve TravelShop Türkiye Genel Müdürü Murtaza Kalender etkinlik kapsamında 50'yi aşkın ülkeden 200'den fazla tur operatörünün bir araya geldiğini söyledi. Yüzde 60'ı düğün planlayıcısı olan bu operatörlerin 100 milyondan fazla insanı yurt dışına yolladığını ifade eden Kalender, etkinlikte Hindistan'ın en büyük 5 tur operatöründen biri olan Yatra ve Mercury'nin üst düzey yöneticilerinin de hazır bulunduğunu dile getirdi. Kalender, " Şu anda düğünü olup, otelleri görmek isteyen firmalarda var. Türkiye'yi; Hindistan ve Asya pazarında çok cazip görüyorlar. Çünkü Türkiye'de aradıkları her şey var. Doğa, kültür, tarih gibi turistlerin yurt dışında bulamadığı birçok şeyi Türkiye'de buluyorlar." diye konuştu.

Yılda 20 düğün hayal değil

Tur operatörlerinin, Türkiye'deki firmalarla iş birliği yaparak pazar paylarını geliştirmeyi planladığını anlatan Kalender, bu operatörler içinde hali hazırda düğün işini üstlenmiş, bunun için lokasyon ve otel arayanların bulunduğunu kaydetti. Kalender, Hindistan'dan yılda 20 düğünün Türkiye için hayal olmadığını söyledi.

Vize sıkıntısını aşmamız lazım

Hindistan'la ile vize sıkıntısı yaşandığını belirten Kalender, Çin'e uygulanan e-visa'yı Hindistan'a da uygulanırsa 2020'de 1 milyon Hintli turist hedefinin rahatlıkla gerçekleştirilebileceğini belirtti. Kalender, başta Hindistan olmak üzere özellikle Asya ülkelerinden vize alımının kolaylaştırılması gerektiğini ifade etti.

2023'e kadar 4 etkinlik düzenlenecek

Kalender, Balkan ülkelerinden charter uçuşları başlatma niyetiyle etkinliğe katılanların da bulunduğunu, Türkiye'de bu işi yapabilmek için partner arayışında olduklarını söyledi. B2B Luxury MICE Workshop etkinliğine, Türkiye'den 70'den fazla turizm firması ve resmi kurum ile sivil toplum kuruluşları da katılıyor. Kalender, hedeflerinin 2023'e kadar Türkiye'de 4 etkinlik yapmak olduğunu, 81 ilin tanıtımına katkıda bulunmak istediklerini vurguladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha