100 milyon turist için binlerce lise açılmalı ama...

100 milyon turist için binlerce lise açılmalı ama...
13 Ocak 2020, 16:00
Milliyet Yazarı Abbas Güçlü, 100 milyon turist hedefini tutturmak için bazı şartları yerine getirmek gerektiğini yazdı.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) tarafından Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) iş birliğiyle hazırlanan 'Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu'nda bazı düzenlemelerin hayata geçirilmesi durumunda 2033 yılı itibarıyla gelen turist sayısının 104 milyona, Türkiye turizm gelirinin 119 milyar dolara, kişi başına turist harcamasının 1,150 dolarına çıkabileceği belirtilmişti.

Milliyet Yazarı Abbas Güçlü köşesinde dönüşüm senaryoları raporundaki hedeflerinin tutturulması için gerekenleri yazdı. Güçlü'nün yazısının ilgili bölümü şöyle:

" Turizme yön verenlerin aklı nihayet yattı ki, 100 milyon turistten bahsetmeye başladılar. Peki, bu yönde bir hazırlık var mı? Örneğin, sektöre kalifiye eleman yetiştirmek için bir çaba söz konusu mu?

Evet demek mümkün değil.

100 milyon turist için yüzlerce, hatta binlerce turizm lisesi açılması gerekir. Peki, açılıyor mu? Hayır. Farklı yabancı dillerde eğitim veriyorlar mı? Hayır. Mutfaktan eğlenceye, SPA’dan deniz sporlarına, kültür turlarından termal turizme eleman yetiştiriliyor mu? Hayır, hayır, hayır!..

Keşke, her şey bir plan, program çerçevesinde gerçekleşse ama nerede..

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha