1 yılda ne kadar konaklama vergisi toplandı?

1 yılda ne kadar konaklama vergisi toplandı?
30 Ocak 2024, 11:44
1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Konaklama vergisinde şimdiye kadar toplanan rakam belli oldu.

1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Konaklama vergisi, yıl sonu itibariyle 250 milyon Doları aştı. Bu rakam, tahminlere ve bakanlık açıklamalarına göre, TGA bütçesinin 2,5 katından fazla bir düzeye ulaştı.

Ne kadar konaklama vergisi toplandı?

Turizmdatabank’ın Hazine’den derlediği verilere göre, 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Konaklama vergisi, 2023 yılsonu itibariyle 250 milyon Doları aştı. En yüksek vergi miktarları; Haziran-Kasım 2023 döneminde alınırken, en yüksek miktar 50 milyon Dolarla Eylül^de kaydedildi.

Konaklama Vergisinin Konusu Nedir?

Konaklama vergisinin konusuna; otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi, yayla evi gibi konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ile bu hizmetle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan (yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ve havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi) hizmetler girer.( Hizmetten yararlananın uyruğuna veya yerleşik olduğu ülkeye bakılmaz.).

Konaklama vergisinin vergisinin oranı kaç?

Konaklama vergisinin oranı % 2’dir. KDV hariç hizmet bedeli üzerinden hesaplanan bu verginin faturada ayrıca gösterilmesi de gerekiyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha