1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı'nda renkli görüntüler!

1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı'nda renkli görüntüler!
24 Mart 2022, 15:26
Bugün Diyarbakır'da başlayan '1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı'nda renkli görüntüler yaşandı.

Diyarbakır Valiliği ev sahipliğinde Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası desteği ile TÜRSAB Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. ve Diyarbakır Fuarcılık ve Ticaret A.Ş. tarafından organize edilen “1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı” kapılarını açtı.

Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen açılışta konuşmaların ardından ulusal ve uluslararası katılımcıların yer aldığı davetliler açılış kurdelesini keserek stantları dolaştı.

Mezopotamya’nın tarih, kültür, doğa, yaban hayatı ve lezzetleriyle öne çıkması, özel toprakların benzersiz bir turizm destinasyonu olarak benimsenmesi amacıyla yapılan “1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı” açılışında renkli görüntülere sahne oldu.

Gastroshow alanında şefler hünerlerini sergileyecek

1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı birbirinden özel etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Profesyonel turizm işletmelerine yepyeni nitelikli iş imkanları yaratacak fuarın Gastroshow alanı da, yurtiçi ve yurtdışından gelecek olan şeflerin ve yerel aşçıların katılımıyla oluşturulacak etkinlikler ve atölyelerle ziyaretçilerini bölgenin eşsiz gastronomi kültürüyle buluşturacak.

Özel etkinlik alanında bölgeye özgü dans ve müzik gösterileri de yer alacak. Fuar boyunca düzenlenecek panel ve söyleşilerle turizmin her alanındaki profesyoneller dinleyicilerle buluşacak.

Fuar tüm turizm paydaşlarını bir araya getiriyor

Bakanlıklar, valilikler, belediyeler, kalkınma ajansları, il kültür ve turizm müdürlükleri, seyahat acentaları ve tur operatörleri, turizm büroları, oteller ve konaklama tesisleri, turizm taşımacılığı şirketleri, iş ve kongre turizmi şirketleri, sağlık turizmi şirketleri, gastronomi turizmi şirketleri, kültür turizmi şirketleri, kafe ve restoranlar, otel ekipmanları, turizm teknolojisi/yazılım şirketleri, medya kuruluşları, birlik ve derneklerin katılım sağlayacağı fuarda Mezopotamya’nın tarih, kültür, doğa, yaban hayatı ve lezzetleriyle öne çıkartılması, insanlık tarihinin başlangıcına şahit olan bu özel toprakların benzersiz bir turizm destinasyonu olarak tanıtılmasının yanı sıra Türkiye ve dünya turizmini bir araya getirecek bir platform olması hedefleniyor.

KKTC’nin partner ülke, Bursa’nın partner şehir olduğu; el sanatları ve zanaatkarlara kapı açacak fuar, farklı kültürlerin ve inançların harmanladığı değerleri Mezopotamya adı altında markalaştıracak. Turizm, gastronomi ve iş dünyasının yoğun ilgi gösterdiği fuarda bölgedeki coğrafi işaretli ürünlerin ve gastronomi unsurlarının tanıtımı yapılacak.

Tur operatörleri ve seyahat acentaları B2B görüşmeleri gerçekleştirecek

Fuara yurtiçi ve yurtdışındaki tur operatörleri ve seyahat acentalarından üst düzey satın alıcılar davet edilerek, yapılacak B2B ikili görüşmelerle bölgenin turizm zenginliklerini yakından tanımaları, firmalarla iş birlikleri kurmaları, bölgesel kalkınmaya ve sürdürebilir turizme yönelik önemli anlaşmalara imza atmaları sağlanacak.

Mezopotamya İnanç Turizmi, Mezopotamya'da Bilime Yön Veren Arkeolojik Kazılar, Mozaikler Yolu, Mezopotamya’nın Gizli Rotaları, GastroTurizm ve Kültür Turlarında Gastronomi başlıklı oturumların yanı sıra fuarda hem yerel şeflerin hem de Türkiye çapında tanınan isimlerin katılımıyla birbirinden lezzetli gastronomi atölyeleri düzenlenecek.

27 Mart'a kadar sürecek

KKTC Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Erbil Valisi Omid Xoşnav, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, 16 ülkeden ve 30 şehirden davetlilerin katıldığı fuar 27 Mart’a kadar ziyaretçileri ağırlayacak.

Türk Hava Yolları’nın ‘Resmi Havayolu Taşıyıcısı’, İnoksan’ın ‘Workshop Alanı Mutfak Sponsoru’ olduğu; 2 ülke ve 11 şehirden katılımcıların yer alacağı, bölgeye özgü etkinliklerle zenginleşecek fuar hakkında detaylı bilgiye mezopotamyaturizmfuari.com adresinden ulaşılabiliyor

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha