1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı kapılarını açtı

1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı kapılarını açtı
20 Eylül 2023, 15:50
TÜRSAB ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş iş birliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı (IBTB), İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Mekezi ve Sergi Sarayında kapılarını açtı.

İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı (IBTB) açılış törenine, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu katıldı.

Bağlıkaya: Balkanlar ve Türkiye arasında ziyaretçi akışını 12 milyona çıkarmayı hedefliyoruz

Açılış töreninde konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “TÜRSAB olarak yepyeni bir uluslararası fuar organize etmenin gururunu yaşıyoruz. Balkan ülkeleri ile Türkiye arasındaki turizm ilişkililerini güçlendireceğimize yürekten inanıyoruz. Pandemi dönemiyle birlikte özellikle yakın mesafeli destinasyonların öne çıktığını gördük. Türkiye ve Balkan ülkeleri arasında turizm hareketliliği henüz beklenen seviyede değil. Balkanlardan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı 5,6, Türkiye’den Balkanlara giden ziyaretçi sayısı ise 2,1 milyon seviyesinde. Ayrıca Balkan ülkeleri 60, Türkiye ise 80 milyon nüfusa sahip. Toplamda yaklaşık 8 milyonu bulan ziyaretçi akışını 12 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. TÜRSAB olarak turizmin gelişmesi için yeni olanakların değerlendirilmesi konusunda öncü olmaya çalıştık. Bu fuar da bu yaklaşımın sonucu olarak ortaya çıktı. İstanbul’un ev sahipliği yapması da fuar açısından önemli. Balkan ülkeleri ve ülkemizden gelen turizmciler, Çin, Uganda, Malezya gibi ülkelerden gelen turizmcilerle iş birliği yapma fırsatı bulacak.“ ifadelerini kullandı.

Narin: Turizm yatırımları konusunda da yeni bir dönem başlayacağına inanıyoruz

TTYD Başkanı Oya Narin ise Türkiye ve Balkan ülkeleri arasındaki turizm hareketliliğin artmaması için hiçbir sebep olmadığını ifade etti. Narin, “Balkanların içerisinde Türkiye’nin konumu, hedef ülkeler arasında bağlantı kurulması aşamasında önemli oldu. Fuar kapsamında hem iş birliğimizi geliştirmek hem de bağlarımızı pekiştirmek üzere bir araya geliyoruz. UNESCO’nun kültürel miras sayısının fazlaca bulunduğu bölgede turizm hareketliliğini artırmak mümkün. 5-6 milyon olan turizm hareketliliğinin 15 milyonu yakalamaması için hiçbir sebep yok. Bu bölgede sadece turizm hareketliliği değil, turizm yatırımları konusunda da yeni bir dönem başlayacağına inanıyoruz” dedi.

Eresin: Fuar Balkanlarla turizm bağlarını güçlendirecek

TÜROB Başkanı Müberra Eresin de fuarın Balkanlarla olan turizm bağlarını güçlendireceğini söyledi. Eresin, “ UNWTO raporunda Türkiye’de turizmin geliştirebilmesi için yakın komşularla işbirliğinin geliştirilmesine dikkat çekilmişti. Biz de Türkiye’de uzun yıllardır bunun yapmaya çalışıyoruz. Türkiye her bölgeden turist alan ve turist gönderen bir ülke olarak da öne çıkıyor. Önümüzdeki süreçte hem ulaşım hem de hizmet gibi alanlarda bazı sorunların çözülmesiyle turizmde ivmenin artacağını düşünüyorum. Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan’da düzenlenen fuara katılmıştık. Bu fuar ile de ilişkilerin pekişeceğine inanıyorum. Her türlü işbirliğine varız.” dedi.

Ataoğlu: Balkan ülkelerinden KKTC'ye daha fazla turist gelmesi için tanıtım yapıyoruz

KKTC Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu ise Balkan ülkelerinden ziyaretçilerin KKTC’ye daha fazla gelmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Ataoğlu, “ Ülkemizi Türkiye’den sonra en fazla Avrupalı turist ziyaret etmektedir. Bizler Balkan ülkelerinin de daha fazla ziyaret edebilmesi için daha çok pazarlama ve tanıtım yapmaktayız. Önümüzdeki dönemde de yine aynı şekilde THY’nin KKTC turizmine katkısının devam edeceğini söylemek isterim. Yeni havalimanımızın açılması da bizim için çok değerli. . Yılda 10 milyon yolcuya hizmet verecek. Adanın genel olarak en büyük havalimanı konumunda ve büyük gövdeli uçakların da iniş yapabileceği piste sahip.”


Turan: Fuar Balkanlar ve Türkiye arasında ilişkilerin geliştirilmesi için büyük önem taşıyor

İBB Dış İlişkiler Danışmanı Mustafa Osman Turan ise yaptığı konuşmada “Balkanlar bizim için çok önemli. İBB ve İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Balkanlarla ilişkilerin geliştirebilmesi için çok büyük inisiyatifler alıyor. Özellikle G40 adımımız Balkanlar ilişkilerin geliştirilmesi adına çok etkili oldu. Bugün burada başlayan toplantı da Balkanlar ile Türkiye arasında ilişkilerin geliştirilmesi için büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.


Fuar 2 gün halka açık olacak

20 Eylül olan açılış gününde sadece B2B görüşmelere ev sahipliği yapacak fuar, ikinci günden itibaren halkın ziyaretine de açılacak.
Fuarda, 20’den fazla ülkeden, aralarında seyahat acenteleri, tur operatörleri, STK’lar, il ve ilçe belediyeleri, hava yolu şirketleri ve otel temsilcilerinin yer aldığı yaklaşık 100 stant yer alıyor. Fuarın ilk günü, açılış töreninin ardından,“Balkan Milletleri Arasında Kültürel İlişikler”, ikinci gününde ise “Uluslararası Karayolu Turizm Taşımacılığı ve Interbus” ve “TV Dizilerinin Balkanlardaki Popülaritesi ve Turizme Etkisi” başlıklı paneller düzenlenecek.

Alım heyetleri katılımcı ve ziyaretçilerle buluşacak

Bir turizm borsası niteliğinde gerçekleştirilen fuar, hedef ülkelerden gelecek satın alım heyetlerini dünyanın dört bir yanından gelen katılımcı ve ziyaretçilerle buluşturdu. Aralarında KKTC, Arnavutluk, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Bosna Hersek, Çin, Hırvatistan, Hindistan, İsrail, İtalya, Karadağ, Kuzey Makedonya, Kosova, Malezya, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Uganda, Ürdün ve Yunanistan’ın da bulunduğu birçok ülkeden katılımcıyı ağırlayan fuar; katılımcılara yeni iş fırsatları, ulusal ve uluslararası turizm uzmanları ile bilgi alışverişi yapma ve yeni destinasyon, ürün ve hizmetlerin tanıtımını yapma imkanı sundu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha