Faruk Pekin: Rotayı kültür turizmine çevirmenin tam zamanı

Faruk Pekin: Rotayı kültür turizmine çevirmenin tam zamanı
sayfayı yazdır, turizm ajansı
15 Şubat 2017, 16:43
Krizi makas değiştirmek için uygun bir zaman olduğunu söyleyen Pekin; Türkiye’nin tanıtımda neden “deniz, kum, güneş” turizmi yerine kültür turizmini ön plana çıkarması gerektiğini nedenleriyle açıkladı.

TURAD'ın düzenlediği “Turizmde Çıkış Yolu” Çalıştayı’nın ikinci oturumunda Fest Travel kurucusu ve yöneticisi Faruk Pekin, “Çözüm: Kültür Turizmi” başlıklı bir sunum yaptı

Krizi tam makas değiştirmek için uygun bir zaman olduğunu söyleyen Pekin; “turizm karlı, sürdürülebilir ve sorumlu olmak zorundadır” dedi.

Turizmde turist sayısının değil; gelen turistlerin ne kadar gelir bıraktığının önemli olduğuna değinen Pekin; konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye, kültür turizmi ile yürümek zorunda. Körfez Savaşı’yla birlikte başka bir mecraya girildi ve her şey ondan sonra farklılaştı.

Kültür turizmine yönelik potansiyel nadir bulunan bir şey bu nedenle ekonomide mukayeseli üstünlüğe sahip… Kültür gezileri birçok gezgin için işin olmazsa olmazdır. Kültür gezginleri kültür sanayilerinin en önemli alıcılarıdır. Bu sayede turizmi farklı bölgelere ve 12 aya yayabilirsiniz. Bunlar kültür turizminin üstünlükleridir. Öncelikle elinizde olan benzersiz ürünleri paylaşacaksınız. Benzerlileri ikinci plana bırakacaksınız.”

Kültür turizminin Türkiye için önemine dikkat çeken Pekin; kültür turizminin Türkiye’ye kazandıracaklarına ilişkin şunları kaydetti: “Kültür turizmi Türkiye turizminin lokomotifi olmak zorunda. Diğer turizm çeşitleri onun takipçisi olmalı. Başkasında olana benzeri pazarlarsanız kaybedersiniz. Planlamalar yapılırken devamlı “deniz, kum, güneş” turizmi öne çıkarıldı. Bu bir seçim ve yol ayrımıydı. Artık Türkiye’nin lokomotifi “deniz, kum, güneş” turizmi oldu. Ciddi analizler yaparsak “deniz, kum, güneş” turizminin çok rasyonel olmadığını görürüz. Madrid’te 8 gece olarak gerçekleşen geceleme rakamlarında Türkiye olarak daha İstanbul'un geceleme rakamını 3 geceye çıkaramadık. Hindistan’daki kişi başı turizm harcaması 2200 Dolar. Yaklaşık 5 milyon turist gidiyor ve 10 milyar Dolar turizm geliri bırakıyor. Bize de 10 milyon turist gelsin 35 milyar Dolar gelir bıraksın. Türkiye gibi bir ülkeyi ucuza satmaya kimsenin hakkı yok.”

Türkiye’deki müzeleri ziyaret eden yabancı turist sayısında Körfez Savaşı döneminden beri bir artış yaşanmadığına dikkat çeken Pekin; konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü: “Müzelerimizi ziyaret eden yabancı turist sayısında Körfez krizinden bu yana bir gelişme yok. Bu da kültür turizminde bir gelişme olmadığını gösteriyor. Körfez krizinden beri müzelere gelen turist sayısı artmamış. 2005 yılında Antalya’ya gelen turistin % 1.18 i Antalya Müzesi’ni gezmiş. Antalya’da müze, sit alanı ve tabiat parkları var. Bu kadar kültürel zenginlik olmasına rağmen turiste sunulamıyor.

Topkapı, Ayasofya, Efes gibi kültür turizmi noktalarında hala 90’lı yılların rakamlarındayız.

Türkiye’ye 50 milyon turist gelmek zorunda değil. Bazı şeyleri hesaplamak zorundayız. Bence kruvaziyer İstanbul'a gelmemeli. Kuşadası’na ve Trabzon’a gitsin. 3500 kişilik gemi geldiğinde bazı turistler Ayasofya’yı gezemiyorlar. Geminin yüzde 70’i şehri geziyor. Bir günde Topkapı Sarayı’ndaki harem dairesine kaç kişi alabilirsiniz. Bunların sayısı sınırlı… Planlamalar yapılırken bunları da hesaplamak zorundasınız.”

İçinde bulunduğumuz Bilgi Çağı’nda kültür turizminin daha da önem kazandığını belirten Pekin konuşmasını şu cümlelerle tamamladı.

“Ben, ülkemi daha çok, daha fazla insana değil; daha bilinçli turiste pazarlamak isterim. Daha çok insana bu ülkeyi çiğnetmeyi tercih etmemeliyiz. Türkiye’nin kültür turizmindeki mukayeseli üstünlüğü dünyada başka bir ülkede yok. Böyle olunca tanıtım önceliği neye verilecek? Kültüre mi? “Deniz, kum, güneş”e mi? Önceliği hangisine vereceğiniz zaman tanıtımda da öncelikleriniz değişir. Kriz gelmişken; değişimin zamanı gelmiştir ve bunu konuşalım diyorum. 10 yıldır bunu söylüyorum. Fırsat geldi kültür turizmine dönülebilir, daha az zengin turistle Türkiye daha fazla para kazanabilir. Çözüm kültür turizmidir. Kriz bunun için fırsata dönüştürülebilir. Kötümser bakmayalım. Gelecek günler iyi olabilir. Yeter ki hedefi ve profil seçimini iyi yapalım.”

Yorumlar